Polymer Clay


by D.Jean Vainio-Kulczycki

 

Elma Deseni

Gerekli Malzemeler:

 • Sculpey Kestane #382
 • Sculpey Sarı #072 ,
 • Sculpey Kırmızı #083 (veya Sculpey Sıcak Kırmızı #583)
 • Elma Deseni için renkler
 • Fimo Soft Karamel #7 (veya Sculpey Kahverengi #053 ve Sculpey Beyaz 001 karışımı) Elmanın Sapı için
 • Sculpey Yeşil #022  ve Sculpey Beyaz  001 karışımı Yaprak Deseni için  
 • Sculpey Yeşil #022 ve Premo Siyah #5042 karışımı Yaprak Çizgileri ve Dış Çizgiler için  
 • Premo Siyah 504 ve Sculpey Siyah #042 karışımı Elmanın Dış Çizgisi için
 • Maket Bıçağı
 • Gerekli el aletleri veya  ¼" (5mm) çapında silindir çubuk  (3 - 4" uzunluğunda)
 • Makarna Makinası
 • Akrilik rulo

(Resimlerin büyütülmüş halleri için üzerine tıklayın.)

 1. Kili hazırlayın veya yumuşatın.
 2. Elma deseni için renk geçişinin hazırlanması. İlk olarak  kestane ve kırmızı renkleri ayrı ayrı makarna makinasının #3 ayarından geçirilerek üstüste konur. Sarı renk makarna makinasının #1 ayarından geçirilir. Üçgen olarak yanyana yerleştirilir.
  (şekil. 1)
 3. Renk geçişini sağlamak için yaklaşık 20-25 kez makarna makinasının #1 ayarından geçirilir.Son geçişten önce kilin kenarları düzgünleştirilir ve üçe katlanır. (şekil. 2). Açık renk kısım makarna makinasının içine gelecek şekilde yerleştirilir ve #1 ayarından geçirilir.Bu  kez açık renk makarna makinasının içine gelecek şekilde yerleştirilir ve #4 ayarından geçirilir. Sarı rengin olduğu yerden plaka kesilir ve bu parça  rulo şeklinde yuvarlanır.Bu parça koyu renkli rulonun ortasını oluşturacaktır. Hava baloncukları oluşmayacak şekilde yavaşça sarı renkli rulonun etrafına renk geçişli uzun plaka sarılır. Yumuşak bir şekilde yuvarlanır ve kenarları kesilerek düzeltilir. (Şekil 3).
 4. Şimdiki adımı uygulamak isteğinize bağlıdır.Desen rulosunu yaklaşık 5-10 dakika buzdolabının buzluk kısmında bekletebilirsiniz.Tamamen sertleştikten sonra iç kısımlara doğru(elma desen rulosunun sarı kısmından değil en koyu renk kısmından) 2 eğimli kesik yapılarak buralara daha canlı kırmızı renkte ince plaka (makarna makinasının #4 veya #5 ayarından) yerleştirilebilinir. Renk geçişli rulonuzu bozmak istememezseniz bu aşamayı atlayabilirsiniz.

 1. Desen rulosunun elmaya benzetilmesi aşamasında, gerekli el aletlerinizle veya ¼" (5mm) çapında silindir çubuk  kullanarak alttan ve üstten ruloya girinti yapılır.  (Şekil 4).

 

 

 1. Premo Siyah ve Sculpey Siyah killerinden ufak parçalar birbiriyleriyle karıştırılarak rulo hale getirilir ve makarna makinasının #5 veya #6 ayarından geçirilerek düz plaka elde edilir. Elma desen rulosunun boyutuna göre gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra rulonun  üst kısmındaki girintiye kadar; elma sapı için boş yer kalacak şekilde etrafına sarılır. (Şekil 5)

 

 1. Karamel renginin desen rulosuna eklenmesi (Fimo Karamel veya Sculpey Kahverengi ve Beyaz karışımı). Makinanın #1 ayarından geçirilerek yapılan karamel renkli plaka rulo yapılır. Akrilik el rulosunun yardımı ile yarısı inceltilerek kıvrım verilir. Kıvrımın uç kısmı kesip çıkarılır ve üsten hafifçe bastırılarak elma desen rulosundaki üst kısmında yer alan girintiye yerleştirilir. Elmanın dalı istenilen yükseklikte kesilebilinir.

 1. Leigh’in Yaprak desen rulosu kullanılarak iki adet yaprak eklenir.. LEİGH’İN YAPRAK DESEN RULOSU İÇİN BURAYA TIKLAYIN. (Şekil. 6)
 2. İstediğiniz bir renk ile desen rulosu kaplanabilir, ben açık mavi rengini kullandım. Seçilen renkteki kil, makarna makinasının #4 ayarından açılarak elde edilen plaka; elma, yapraklar ve dalın olduğu desen rulosuna kaplanır(yaprakların ve dalın ezilmemesine dikkat edin).  Kilin kat yaptığı yerler gerekli el aletleri ile düzeltilir. Dış renkle kaplanarak rulo haline  getirilecektir. Desen rulosunun dörtte biri kesilir ve yaprakların, elmanın alt kısmında boşluklarına veya katlarına ilaveler yapılır. Son olarak  dış renkten makarna makinasının #1 ayarında plaka açılarak desen rulosuna sarılır. Katlanan yerleri düzeltilir ve yavaş şekilde yuvarlanır.İstediğiniz ölçüye kadar küçültün.Desen rulonuzu kesmeden önce,buzlukta 5-10 dakika bekletin. Artık kesebilir ve çalışmanızın sonucunu görebilirsiniz. (Şekil.7)

D.Jean Vainio-Kulczycki
acjewels@excite.com
© November, 2000 Ceviri:Aysem Oztas  Kasım2006 aysemoztas@hotmail.com

 

Darlene’a bu harika desen dersini PCC’de hepimizle paylaştığı için teşekkür etmek istiyoruz. PCC web sayfasında görmek istediğiniz dersiniz veya projeniz varsal Leigh veya  Stephen ‘a sadece email ile gönderin ve biz de PCC’ de yayınlanması için size yardımcı olalım!


Polymer Clay Central Home Page