Click here to visit our Sponsor the Clay Factory!

Prairie Craft Company

Polymer Clay Central Homepage

Polymer Clay Central Message Board

PCC Cyclopedia
Chat Calendar
Contest Schedule
Swap List Page

Polymer Clay Central AuctionPoly's Clay castle

Polymer Clay Central Archive Pages
Artist Interviews
Featured Artist Page
Frequently Asked Questions on Polymer Clay
Members Lessons

Index

Tips and Techniques from our members

Mission Statement

Guestbook
Meet some of our Staff

Polymer Clay Central

TrueLeigh Rose

Gül Deseni
Leigh Ross, çok güzel bir Gül Deseni yaratmış ve PCC ‘de bizlerle bunu paylaşmıştır.! Bu zarif projeden zevk almanız dileği ile!
(Dersin yazıcı çıktısı için buraya tıklayın.)

Gerekli Malzemeler:
(Kullandığım renklerin listesidir.Siz istediğiniz şekilde gülün renklerini değiştirebilirsiniz.)

 • Fimo Soft #26 Kiraz Kırmızısı ve Premo İnci Gülün Renk Geçişi için
 • Premo Kızıl kahve ve Siyah karışımı Gülün Dış Çizgileri için
 • Fimo Turkuaz ve Beyaz Yaprakların Renk Geçişi için
 • Fimo Turkuaz  ve Siyah karışımı Yaprakların Dış Çizgileri için
 • Siyah kil rulomuzu tamamlayacak Zemin Rengi için
 • Maket bıçağı
 • Üçgen ucu ile kil şırıngası
 1. Kilinizi yumuşatın.
  Fig. 1
 2. Gülün renkleri için renk geçişinin hazırlanması. Ben gülde kırmızı rengin çoğunlukta olmasını istediğim için renk geçişini sağlayan ve başlangıçta kullanılan üçgenlere küçük bir değişiklik yaptım. Resimde de farkedilebileceği (Fig. 1, sağ) gibi üsteki renk alt köşeyi kesmemektedir. - Ben koyu rengi açık renge oranla  3/4" daha fazla kullandım. Bu size renk geçişi bittiğinde daha koyu renk gözükmesini sağlayacaktır.3. Renk geçişini sağlayan yöntemle devam edilir.Kil makarna makinasına yerleştirilerek 20-25 kez geçiş yapılır.Son geçişten önce plakanın alt ve üst kısımları traşlanır ve
Fig. 3Fig. 2üçe katlanır (Fig. 2, sol) ve makarna makinasının #1 ayarından açık renk aşağıya gelecek şekilde geçirilir.Şimdi plaka hazırdır ve açık renkten başlayarak sarılır. Bitiş kısmı traşlanır. Rulonuzun bitmiş hali Fig. 3. benzemelidir.

Renk Geçişinin İpuçları

İpucu- İnci tonuna bir küçük parça kırmızı ilave ederek beyaza açık pembe rengini verilir

İpucu – Eğer koyu renginiz doygunsa (Kırmızı renkte olduğu gibi) , 2 parça transparan kil ile karıştırarak daha hafif bir doygunluk sağlarsınız.  

 1. Fig. 4Gülün dış çizgisi için karışım hazırlanır ve makarna makinasının #3 ayarından geçirilerek plaka yapılır. Plaka hazırlanan rulonun etrafına sarılır. (Fig. 4, sağ).
  Fig.5
 2. Orjinal uzunluktan 5 kat daha küçük hale getirilir. İki silindir parça kesilir. Bir yarım  uzun parçadan 5 silindir parça, diğer yarım uzun kısımdan 6 silindir parça kesilir. Fig. 5 ‘te küçültülmüş halini ve kesimleri görebilirsiniz.
 3. 6 parçalık kısımdan bir tanesi alınarak yassılaştırılır ve içine doğru sarılır. [ Marie Segal video’undan direkt olarak alınmıştır.] (aşağıda).

 

 1. Diğer 5 parça alınır ve gözyaşı damlası uzatılarak şekil verilir. (Fig. 6). Orta olarak hazırlanmış parçanın etrafına fırıldak şeklinde yerleştirilir. Bittiğinde  Fig. 7. resmindeki gibi gözüecektir.

Fig. 6Fig. 7

 

 1. Fig. 8Son kalan 5 parça yumuşak bir şekilde sıkıştırılarak oval şekil verilir ve çimdiklenerek merkeze doğru üçgenleştirilir. (Fig. 8). Bu üçgenlerin taç yapraklarının aralarındaki boşlukları dolduracağını unutmayalım(Fig. 9), buna göre düzenlemelidir.Kalan parçalar eklendikten sonra, doldurulmuş rulodaki bütün parçaların sıkı bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun, ve son kısmını keserek desen rulonuza bakın. Fig. 10. resmindeki gibi gözükmelidir.

Fig. 9Fig. 10

Hadi Yaprak Deseni Yapalım!

Leigh Ross
©1999 Text and Photos

Ceviri:Aysem Oztas  Kasım2006 aysemoztas@hotmail.com


Polymer Clay Central Home page