Click here to visit our Sponsor the Clay Factory!

Prairie Craft Company

Polymer Clay Central Homepage

Polymer Clay Central Message Board

PCC Cyclopedia
Chat Calendar
Contest Schedule
Swap List Page

Polymer Clay Central AuctionPoly's Clay castle

Polymer Clay Central Archive Pages
Artist Interviews
Featured Artist Page
Frequently Asked Questions on Polymer Clay
Members Lessons

Index

Tips and Techniques from our members
Hot Links

Mission Statement

Guestbook
Meet some of our Staff

Polymer Clay Central

TrueLeigh Rose

Kısım 2:

Şimdi yaprak deseni yapma zamanı...

9.    Gül yapımında tarif edilen teknik olan renk geçişinin benzeri yaprak deseninde de kullanılır , fakat  üçgenlerin köşelerinin karşılıklı gelmesi çok önemli değildir. Kil yuvarlanıp rulo haline geldiğinde, maket bıçağı ile dik duran rolunun üstünden altına kadar birbirine parelel 3 kesik atılır.İlk önce ortadan ve daha sonra ortaya  paralel birer parça kesilir.(Fig. 11).
Fig. 12

  1. Şimdi Yaprak çizgileri için renk karışımından makarna makinasının #4 veya #5 ince ayarından plaka çıkarılarak rulonun uzunluğuna göre  ve kesiklerin arasına konarak sandviç yapılır. Bittiğinde Fig.12’deki gibi olacaktır.

  2. Bu adımı aşağıdaki fotograflarla en iyi şekilde tarif edebiliriz. Fig. 13 gösterildiği gibi ilk önce rulodaki çizgilere üstten alta doğru diagonal bir kesik atılır. Fig 14 ‘te görüldüğü gibi parçalar birbirinden ayrılır. Fig. 15 gösterildiği gibi her yarım parçanın içine  yaprak zemin renginin karışımından plaka açılarak yerleştirilir.

  1. Yeşil renkli kilden iki plaka hazırlanır  ve  Fig. 16’da görüldüğü gibi her bir yarım parçanın içine yerleştirilir. Soldaki yeşil parça  yarım rulonun yarısını kaplarken, sağdaki yeşil parça yarım rulonun ¾ kaplamaktadır. Bütün parçalar biraraya geldiğinde bu kısımlar yaprağın dal formu olacaktır. Yeşil kısımlar biraraya gelecek şekilde parça döndürülür ( Fig. 17) ve birleştirilerek sıkıştırılır. Yaprağınız bittiğinde Fig. 18. gibi gözükecektir.


  1. Şimdi rulonun dışı yaprak zemin rengi ile kaplanır ve sıkıştırılarak hava baloncukları yok edilir.Eğer desen rulosunun son kısımdan bir dilim kestiyseniz  Fig. 19 gibi gözükmüştür. Desenin küçültülmesi; İlk önce bütün rulonun en  üstünden bir parça küçültmeye başlayıp daha sonra hepsi küçültülür. Baktığınızda gülünüzle orantılı ölçüde küçülmüş olmalıdır.Bittiğinde desen rulonuz Fig. 20. gibi gözükecektir.

İpucu - Yaptığınız yapraklar büyük olursa, desen rulonuzu bitirmek için zemin rengi olarak kullandığınız kile daha fazla ihtiyaç olacaktır - bu fikir doğrultusunda! küçük yaprak gülünüzü daha büyük gösterecektir.

Leigh Ross
©1999 Text and Photos                   Hepsinin Beraber Kullanımı İçin Buraya Tıklayın!

Ceviri:Aysem Oztas  Kasım2006 aysemoztas@hotmail.com


Polymer Clay Central Home page